סוגי משוב

מפני שלא כל משוב באמת משמש כמקפצה לשיפור כתב היד, נשאלת השאלה איך נראים משובים יעילים באמת.

אל תתבלבלו – לא כל משוב מועיל. אני די בטוחה שכל משוב הוא משוב שהכותבת תשמח לשמוע או לפחות תרצה לשמוע; רוב המשובים מחמיאים בדרך זו או אחרת (מישהו חשב על ספרי והגיב לו); אני אפילו מוכנה לסכם באופן גורף ולהגיד שמעטים המשובים שהכותב או הכותבת לא ירצו, בסופו של דבר, לקבל. ועדיין, לא כול המשובים הללו באמת תורמים משהו להבנה שלנו את הסיפור, איך הוא עובד, ואיך אפשר לגרום לו לעבוד יותר טוב.

הרשימה הבאה רחוקה מלכסות את כל הדוגמאות האפשריות, אבל היא נועדה לספק לכם רושם כללי ביחס לסוגי המשובים שיסייעו לכם לשפר את הכתיבה שלכם. 

סוגי משובים

המשוב הכי נפוץ שאני מוצאת את עצמי נותנת הוא: הספר לא מאוזן. יש יותר מדי דברת/יותר מדי קרבות/יותר מדי תיאורים/החלק שמתאר את קורותיו של הרצל ארוך מדי לעומת החלק שבו הוא פוגש את הרצליה ומתאהב בה. תאריך את החלק הזה. תקצר את החלק ההוא. תפתח את הסצנה ההיא.

עוד משוב די נפוץ (שהוא אולי תת סוג של המשוב הקודם) הוא: את לא בונה נכון לקראת הגילוי/שיא העלילה/הסיום. זה בדרך כלל אומר שהציפיות, הרעיונות, המידע וכיוצא בזה, ערוכים בצורה שמבטיחה תוצאה אחת, אבל התוצאה בפועל אחרת לחלוטין. צריך לארגן מחדש את סט הציפיות של הקורא, כדי שההבטחה שניתנה בתחילת כתב היד, תתממש בסופו (או באמצעו, או בכל נקודה שבה היא מצופה להתממש).

משוב שלישי – אתה בונה לקראת X אבל בפועל נותן Y. כל הנחלים זורמים לים, אבל אצלך הם משום מה מגיעים לכנרת. נא לעשות אחורה פנה ולהגיע לים. לפחות לים המלח. הבעיה היא לא בבנייה לקראת, הבעיה היא השיא. השיא לא מתאים לחוזה הקריאה.

המשמעות של שני הסעיפים האלה היא בדרך כלל:

– תרחיבי על הנושא הזה. צריך יותר פירוט ויותר כניסה לפרטים, על הרקע של הדמות או ההיסטוריה של העולם.

– תני יותר רמזים מקדימים.

– בררי בינך לבין עצמך מהו חוזה הקריאה שלך עם הקורא. את כותבת תעלומה, או שאת כותבת רומאנס?

– וודאי שפתרון הקונפליקט מתאים לקונפליקט כפי שאת מתארת אותו בטקסט, ולא לקונפליקט שאת רוצה להתייחס אליו. וודאי שהקונפליקט הזה בא לידי ביטוי בטקסט, לא רק בראש שלך ותוסיפי קטעים שידגישו אותו ויחדדו אותו.

– הוסף נקודת מבט שתאפשר לך להבהיר את הגילויים שיתגלו בסיום.

– תורידי נקודת מבט שמספקת מידע כוזב.

וכולי וכולי.

מה עוד?

חוץ מהתגובות הנ"ל, יש הרבה נקודות מועילות שחוות דעת יכולה להאיר לכם. מועילות – אבל לא נחוצות באותה מידה. נניח: בניית העולם יכולה להיות מעמיקה יותר. לא הרגשתי שאני יודעת מספיק על הדמות הזאת או הזאת. הדמויות קצת שטוחות (תתפלאו, אבל בסיפור מצוין יכולות לככב גם דמויות שטוחות). כדאי להרים מעט את המשלב הלשוני כאן, או לשנמך אותו שם. הדמות הזאת מדברת יותר מדי. הדיאלוגים לא נשמעים אמינים.

כל אלה דברים חשובים שכדאי לכם לדעת על הטקסט שלכם. אבל הם לא מה ש-will make or break it.