אין לכם מושג מהו טרופ? קודם כל, טפחו לעצמכם על השכם. כנראה שכמו כל בני גילכם, למדתם באוניברסיטה, מצאתם עבודה ולא ביליתם יום ולילה באינטרנט, בקריאת פאנפיקים. ועדיין – הגיע היום, כתבתם ספר המיועד לבני-נוער וצעירים, אולי אפילו רומן רומנטי, ופתאום אתם נתקלים שוב ושוב במילה החדשה והמוזרה הזאת.

כדי שלא תישארו מאחור, כתבתי את הרשימה הבאה. קראו בעיון, ואז לכו לטיק-טוק – שם קורים הדברים החשובים באמת.

נתחיל בהתחלה – מה זה טרופ?

טרופ = trope באנגלית, הוא תמה/קלישאה נפוצה במיוחד שהפכה לקו עלילה מקובל. למשל: מאויבים לנאהבים, מחברים לנאהבים, נישואין בכפייה, האח הגדול של החבר הכי טוב שלי, אומגה-וורס, וכולי וכולי.

לרוב תצוץ המילה "טרופ" בהקשרים של כתיבה רומנטית, המושפעת מאוד מפאנפיקשן, אבל טרופים קיימים, למעשה, בכל ז'אנר ומדיום, כולל סרטים, תוכניות טלוויזיה וגם אמנות.

האם טרופ הוא בעצם קלישאה?

כן ולא.

למה כן? כי טרופים בסופו של דבר מתייחסים לקונוונציות עלילה וביצוע מקובלות, כאלה שנעשה בהן שימוש כל כך הרבה פעמים, שאפשר לתת להם כותרת וכולם יבינו על מה אנחנו מדברות.

למה לא? כי כל הסיפורים הרי כבר נכתבו מתישהו. לטעון שקונוונציה עלילתית מסוג א' עדיפה איכשהו ופחות קלישאתית מקונוונציה עלילתית מסוג כ', זה פשוט גייט-קיפינג (כלומר: ניסיון לחסום אנשים וז'אנרים מסוימים מלזכות במשאבים או בסטטוס המשויכים לעשייה הספרותית).

עוד על הנושא – בהמשך.

דוגמאות לטרופים:

כמות הטרופים שמסתובבים בעולם היא עצומה. למעשה, כל יצירה כתובה שתוכלו לחשוב עליה משתמשת ביותר מטרופ אחד. בואו ניקח, לצורך הדוגמה, את "גאווה ודעה קדומה" של ג'יין אוסטין:

כפי שניתן לראות, טרופים כוללים דמויות, דינמיקות, מניעים, קווי עלילה, פרמיסים וכו'.

בואו נעיף מבט בכמה טרופים טלוויזיוניים. למשל, בסדרת המד"ב 100:

  • קיברו את הגייז! טרופ ידוע במיוחד לשמצה, במסגרתו הדמות הגאה היחידה או אחת מבין כמה הדמויות הגאות היחידות, נהרגת ללא סיבה ראויה לשמה, פשוט כדי לסחוט דמעות או לייצר דרמה.
  • ערפול מוסרי – ב100 אין דמויות "טובות". הפרוטגוניסטים חייבים לקבל החלטות קשות, לא הוגנות ולעתים תכופות אכזריות על מנת להציל את עצמן ואת חבריהן. כולם דואגים לעצמם, ואף אחד לא מוסרי יותר מאף אחד אחר.
  • מניין גופות – מעקב אחרי כמות הגופות שהרג כל אחד. כל מוות מסומן בצלקת.
  • סגידה למכונות – ההתייחסות של חלק מהגיבורים ל-AI כאל אלוהות, מייצגת את הטרופ.
  • בקרת אוכלוסייה – מעקב, פיקוח ובקרת אוכלוסיה במצב של מחסור במשאבים.
  • לדמות השמוקית יש נקודה – כאשר הדמות שכולם שונאים או אוהבים לשנוא מעלה את הטיעון הכי הגיוני.

איך להשתמש בטרופים בכתיבה?

טרופים, כפי שרואות עיניכם, אינם בהכרח דבר רע. הם פשוט אלמנטים סיפוריים מוכרים במיוחד.

בטרופים יש להשתמש מתוך כוונת מכוון, משום שהקורא שלכם כבר מחזיק בסט רעיונות משלו על כמעט כל טרופ שהוא. חשבו, למשל, על סיפור פנטזיה שגיבורו הוא עוג. כן, גם עוגים הם טרופ. כל קוראת תתפוס את דמות העוג באופן אחר, ואת התפיסות האלה היא תביא גם לסיפור שלנו. אולי היא מסתייגת מהטרופ, רק בגלל סיפורים גרועים שקראה בעבר ובהם כל העוגים היו נבלים? אולי היא אוהבת אותם? כל קורא מפרש את הטרופ בצורה קצת אחרת.

חשבו על כותב שאיננו מודע לטרופ "קברו את הגייז" מפני שמעולם לא הזדמן לו לצרוך מדיה שעושה שימוש בטרופ הזה. כותב כזה עלול לכלול בסיפור שלו דמות להטב"קית ואז להרוג אותה סתם, מבלי לדעת עד כמה הוא הולך לעצבן חלק מהקוראים שלו.

חשוב שתהיו מודעים לשימוש שלכם בטרופים, ולו מפני שרבים מהקוראים שלכם יהיו מודעים להם.

לטרופים שונים תוכלו להיחשף על ידי צפייה או קריאה ביצירות מהז'אנר שלכם, מחקר (כן, אני מדברת על TVtropes), שיחות עם מיעוטים הכלולים בסיפור שלכם, שימוש ב-sensitivity reader ועוד.

אז… (וסליחה על הנדנוד?) למה בעצם טרופ הוא לא קלישאה?

קודם כל, מדובר בשתי מילים שונות, עם סט שונה של קונוטציות ריגושיות (כלומר, הרעיונות והרגשות שמתעוררות בנו למשמע המילה). קלישאה היא משהו שנעשה בו שימוש לעייפה, שימוש יתר או סתם היה גרוע לכתחילה. למילה טרופ לעומת זאת לא מתלוות קונוטציות שליליות וטרופים אינם משהו שננסה לתקן או להימנע ממנו.

יתירה על כך: אם תחשבו על זה, קלישאות הן בעצם אינדיקציה לכתיבה עצלנית או חובבנית. קיצור דרך הפונה למכנה הרחב ביותר כדי להעביר רושם, לייצר רגש ולהפעיל את הקורא. במקום לנתח לעומק את הרעיון שהקלישאה מייצגת, כותבים מסתמכים על קלישאות כדי להימנע ממורכבות (או אפילו מפני שאין להם הכישרון הדרוש לכתוב סיטואציות מורכבות).

לעומת זאת, הרעיון המגולם במילה "טרופ" מרמז בעצם על התעמקות ופירוק של הקונוונציה הספרותית שבחרנו. בניגוד לקלישאה, הטרופ איננו קיצור דרך שנועד לפנות למכנה הנמוך ביותר, אלא איתות לרצון להתעסק בסוגיה מסוימת באמצעות הקונוונציה המאפיינת אותה. לכן, קלישאות לעד תהיינה קלישאות, בעוד שטרופים מבוצעים היטב בהכרח יחרגו מתחום הקלישאה.  

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *