חוות דעת ספרותית

אם אתם עוקבים אחרי עולם הספרות, וודאי ידוע לכם שמצבו של שוק הספרים הישראלי איננו מהמזהירים. מבצעי שתים ושלוש במאה, דואופול צומת-סטימצקי, שלל חנויות יד-שנייה ובעיקר: הקורונה והמלחמה, הפכו הוצאת ספרים לאור לתחום שקשה מאוד להרוויח בו. הפתרון, למרבה הבאסה, הוא גלגול ההוצאות אל הסופרים. רוצה שנקרא ונשקול את הספר שלך? שלם לנו מאה, מאתיים ואפילו ארבע-מאות ש"ח. רק כדי לשלוח את כתב היד שלנו להוצאות, אנחנו מתבקשים לשלם בין מאה לאלפיים שקל, תלוי בכמות ההוצאות והסכומים שהן דורשות.
חוות דעת מקצועית יכולה לחסוך מאתנו חלק מההוצאות האלה. קוראת מקצועית תוכל להעריך האם הספר שלנו בשל לפרסום (יופמיזם נחמד שפירושו: הספר מספיק טוב ומעניין), והאם יש לנו סיכוי לעבור בכלל את משוכת הלקטורה. בנוסף, חוות דעת מקצועית יכולה לשמש כמפה לעריכה עצמית: הכותבת, לרוב סופרת בעצמה ומי שקראה מאות אם לא אלפי ספרים בחייה, תוכל להגיד לנו מה טוב בסיפור שלנו, איפה הוא קצת יותר חלש, ועל מה כדאי לנו לעבוד לפני שנשלם להוצאת ספרים ממיטב כספנו רק כדי לקרוא אותו. במילים אחרות – תפקידה של חוות הדעת המקצועית הוא גם לספק לנו שיקוף כנה של הספר, וגם להעניק לנו תשתית מתאימה לשיפורו, עד לרמה שבה הטקסט שלנו יתקבל לפרסום.

ממי מבקשות חוות דעת מקצועית?

(והאם חוות דעת מקצועית כשמה כן היא – מקצועית?)
זאת שאלה טובה, ואין עליה תשובה אחת. כל עורך או עורכת ישמחו לכתוב עבורכם חוות דעת בעד תשלום יפה. אז במי לבחור, והאם בהכרח חייבות לבחור במישהי עם ניסיון בעריכה?
כצפוי – דעתי היא כן. 
אפשרות אחת – המומלצת לטעמי – היא לפנות לאדם שעבד או עובד בעריכה ולקטורה, יודע איך פחות-או-יותר נראים כתבי היד שמתקבלים אצל ההוצאות לאור ומה כדאי לעשות כדי להתבלט ביניהם. בנימה אישית אני יכולה לומר שהעבודה בלקטורה העניקה לי כלים שלא היו לי לפני כן. כקוראת מקצועית, חוות הדעת שלי מעמיקה, מפורטת, ובמיוחד – יעילה לצורך שכתוב הטקסט ועיבודו לכדי כתב-יד בשל.
נקודה חשובה לא פחות בקבלת חוות דעת היא מידת היכולת של האדם מהצד השני להתמודד עם ספרים לא-מוגמרים וכתבי-יד שלא עברו עריכה, ולדעת לזהות את נקודות החולשה, כמו גם נקודות החוזק שלהם. אומנם, אתם יכולים ומוזמנים להיעזר בחוות דעתם של קוראים עליהם אתם ממש סומכים, אבל קורא שרגיל לקרוא טקסטים שעברו יתקשה יותר לומר לכם מה כדאי לעשות כדי לשפר אותו.
נכון, מרבית אנשי ונשות הספר ידעו להגיד לכן האם כתב היד שלכן מעניין, כתוב היטב ושווה פרסום. גם זה אינפוט חיוני. הבעיה? יתכן מאוד שלא יהיה להן נעים לומר להן אם מדובר במצב ההפוך. זאת ועוד: רוב הקוראים ידעו לזהות טקסט מעניין, אבל לא כולם ידעו להסביר למה הוא מעניין.
לכן, אם אתם שוקלים להגיש כתב יד להוצאות, אני ממליצה בחום לשלם לאדם עם ניסיון בעריכה. זה עשוי להיות יקר יותר (בטח יותר מפנייה אל חברה), אבל מי שכבר ערכה ספרים בעבר כנראה תדע להגיד לכם טוב יותר על מה אתן צריכות לעבוד. זה לא אומר שלחברה אין יכולת לעשות את אותו הדבר בדיוק (או שהעורך בהכרח יצטיין בתמלול המחשבות שלו), אבל זה כן אומר שמדובר באתגר שהעורכת שבחרתם כבר התמודדה איתו, וקרוב לוודאי תהיה מיומנת או לפחות מהירה יותר בתהליך.

כמה זה עולה?

המחירים בתחום מתגוונים ונעים בין 1,000 ל4,000 ₪ בהתאם לאורך כתב היד והמוניטין של העורך או העורכת.
כתבתן ספר ואתן מעוניינות בחוות דעת מקצועית? אתן מוזמנות ליצור איתי קשר ונדסקס את הפרטים.