יצירת נבל משכנע היא משימה מורכבת עבור כל סופר. נבל כתוב היטב יכול להיות המנוע הדרמטי שמחולל את הסיפור שלכן ודוחף אותו קדימה, מאתגר את הגיבור לבחון את הגבולות שלו, וכמו ביבי – מספק לקוראים חזית משותפת להתאחד מאחוריה. עם זאת, כתיבת נבל מרתק ואמין דורשת תכנון מדוקדק. 

כמה דברים חשובים שכדאי לזכור בעת כתיבת נבל:

מוטיבציה

כל נבל מוצלח צריך סיבה למעשיו. נבל שהוא רשע פשוט כדי להיות רשע יהיה חד-ממדי ומשעמם. מה מניע את הנבל שלך לפעול כפי שהוא פועל? האם זו תשוקה לכוח? נקמה? פחד? בסופו של דבר, גם נבלים הם בני אדם. אם תבינו את המניעים של הנבל שלכן, יהיה לכן קל יותר ליצור דמות מציאותית ומעוררת הזדהות. 

תנו לנבל שלכם סיפור רקע מוצלח

מה גרם לו להפוך לאדם שהוא היום? נבלים ללא רקע משכנע הם כמו תבשיל בלי מלח. תפלים. וגרוע מזה – לא אמינים.

ויוה לה רזיסטנס! כלומר, אה. התנגדות 

הנבל שלך צריך לשמש כיריב שקול עבור הגיבור או הגיבורה שלך. אילו כוחות יש לנבל שחסרים לגיבור? זה יכול להיות כל דבר, החל בכוח פיזי ועד אינטלקט רב עוצמה. שימו לב: הנבל צריך להיות מסוגל, לפחות באופן עקרוני, להתגבר על הגיבור ולהביס אותו. כמו כל מכשול אחר שנערים בדרכן של הדמויות שלנו, גם במקרה הזה, הקוראת חייבת להשתכנע שהנבל מסוגל לצאת מהעימות כשידו על העליונה. אחרת – איפה המתח?

השלכות

האם כל נבל בא על עונשו? עורכים אחרים וודאי יאמרו לכם שכל כלב בא יומו, אבל באופן אישי, הייתי שמחה אם תשקלו את האפשרות הריאליסטית יותר. לפעמים – בדרך כלל, אפילו – האנשים שפוגעים בנו חומקים מזרועות החוק או רשת הסנקציות החברתיות שאמורה לחול עליהם, ונחלצים ללא פגע. זה לא אומר שהנבל שלכם חייב לחמוק מעונש – הדבר תלוי בסוגה, בגיל הקוראים ובעוד מיליון גורמים. אבל קחו בחשבון שבחיים האמתיים בדרך כלל אין happy ever after (וגם זו, אגב, תובנה שמעניין לתת לדמויות להתמודד אתה). 

גאולה 

לא את כל הנבלים צריך לגאול, אבל redemption arc כתוב היטב יכול להעשיר ולהעצים כמעט כל סיפור (או, טוב. כמעט כל סיפור שבו קשת עלילתית כזו היא רלוונטית). האם לנבל שלכן יש פוטנציאל לגאולה? אם כן ואם זה מתאים לטון הכללי ולנושאי הספר, every woman adores a Snape. 

נקודת מבט

שקלו לכתוב סצנה או שתיים מנקודת המבט של הנבל שלכם. גם אם הקטעים שכתבתם לא ישתלבו בסופו של דבר ביצירה, כתיבה כזו תעזור לכם להבין טוב יותר את הדמות. עם זאת, מילת אזהרה: אם מדובר בנבל חד-ממדי, ואת לא מסוגלת למצוא בעצמך אמפתיה כלפיו, אולי מוטב לוותר על הניסיון להנגיש אותו לקוראות. נתקלתי ביותר מדי פרקי נבלים שפשוט שימשו כ-filler (פרקים שאינם מקדמים את העלילה ומשמשים פשוט כדי לעבות את הנרטיב).

 אנלוגיה 

סיפור טוב הוא סיפור שיש בו שיווי משקל. יותר מזה, סיפור טוב הוא סיפור שכל חלקיו מהדהדים זה את זה. בהרבה ספרים קלאסיים, למשל, אפשר למצוא דמויות אנלוגיות אחת לשנייה, בין אם מדובר באנלוגיה ישירה או באנלוגיה הפוכה (אנלוגיה: יחס של דמיון, השוואה בין שני דברים ויותר, ותודה לויקי). שאל את עצמך – באילו היבטים נוספים של היצירה דמות הנבל שלי, המחשבות, הרקע או המעשים שלה מהדהדים? יכול להיות ששווה להעצים את ההדהוד הזה. 

*

האם כתבתם נבל בסיפור שלכם? איך התמודדתן עם האתגר? אולי יש לכם טיפים מעניינים לחלוק? אשמח אם תספרו לי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *